Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 335 | 18 405 | 15 039 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 182 | 8 451 | 7 084 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 347 | 3 068 | 1 954 |
| Årets resultat (tkr) | 2 992 | 1 355 | 39 794 |
| Summa tillgångar (tkr) | 263 505 | 237 162 | 243 602 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 335 | 18 405 | 15 039 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 182 | 8 451 | 7 084 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 347 | 3 068 | 1 954 |
| Årets resultat (tkr) | 2 992 | 1 355 | 39 794 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 257 371 | 231 653 | 230 570 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 134 | 5 509 | 13 032 |
| Tillgångar (tkr) | 263 505 | 237 162 | 243 602 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 65 928 | 62 937 | 61 582 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 22 440 | 21 190 | 24 190 |
| Avsättningar (tkr) | 7 858 | 7 587 | 1 988 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 156 040 | 135 068 | 119 622 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 239 | 10 380 | 36 220 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 263 505 | 237 162 | 243 602 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 52.7% | 45.9% | 47.1% |
| Soliditet | 31.1% | 33.0% | 32.4% |
| Kassalikviditet | 54.6% | 53.1% | 36.0% |
Helix Lokaler AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Helixgruppen AB och koncernmoderbolag är Dalor Fastighets AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.